“Вентиляція квартири – питання не таке просте, як може здатися на перший погляд. Практика показує, що розібратися самостійно в усьому різноманітті пропонованих рішень під силу хіба що тільки дуже допитливому і терплячому замовнику.”

Справа в тому, що прості і дешеві рішення начебто повітроочисників або кондиціонерів з мінімальним припливом чи з кисневим генератором надають настільки малий ефект, що різниця до і після установки широко розрекламованої новинки практично не відчувається. І який сенс у всіх цих іонізаторах і катехинових фільтрах, якщо як було душно, так і залишилося?

У даній статті ми спробуємо коротко і в доступній формі відповісти на більшість питань про те, що таке вентиляція квартири.

Природна вентиляція квартири

Найпоширеніший варіант вентиляції квартири, з яким ми стикаємося щодня – природна вентиляція. Природна вентиляція квартири задумана таким чином, щоб створювалася конвекцією різниця тисків у витяжному повітропроводі і на вулиці, так звана тяга, як в димарі. Повітря в шахті тепліше, тому воно рухається вгору, витягуючи з собою неприємні запахи через отвори у Вас на кухні і в санвузлах. Цей же принцип піднімає в повітря повітряна куля з гарячим повітрям.

Така система має низку переваг: абсолютна простота – не потрібно ніяких додаткових пристроїв, немає ніякого споживання енергії, не потрібно нічого контролювати. Все просто і зрозуміло. Але мінусів теж немало. Робота будь-якої системи вентиляції будується на одному простому принципі: скільки ми повітря в квартиру подаємо, стільки ж ми і забираємо з витяжкою. І звичайні радянські будинки проектувалися таким чином, що більша частина повітря приходить, інфільтруючи через нещільності у віконних рамах. Іноді господарі повинні відкривати вікна для провітрювання.

У сучасній квартирі встановлені герметичні пластикові склопакети, а відкрити вікна заважає жахливий шум. Більш того, в багатоповерхових будинках буває так, що деякі підприємливі сусіди перекривають витяжну шахту. Адже саме на це місце прекрасно встає холодильник! Внаслідок таких експериментів всі сусіди на нижніх поверхах залишаються взагалі без будь-якої вентиляції. Більше того, навіть працююча природна витяжка дуже сильно схильна до впливу великого числа факторів. Це і зовнішня температура і напрям і сила вітру, і багато іншого.

Найпростіше, що можна зробити, щоб допомогти природній витяжці виконувати своє завдання, – встановити припливний клапан. Це пристрій, що дозволяє регулювати кількість припливного повітря, природним чином засмоктуваного з вулиці. Виглядає це так. Поруч з батареєю опалення проробляється отвір діаметром близько 60-100мм. В отвір вставляється шумопоглинаюча касета. Всередині приміщення видно тільки пластикові ґрати з регулятором клапана. Під ґратами іноді вставляється фільтр грубої очистки. Зовні отвір також закривається ґратами. Вартість робіт по установці припливного клапана варіюється від 150 до 300 доларів залежно від товщини і матеріалу стіни, діаметра отвору, вимог щодо збереження обробки. Ціна на самі клапани варіюється від 30 до 300 доларів. До речі, багато сучасних панельних будинків вже обладнані припливними клапанами. У цьому випадку є можливість замінити простий пристрій на більш досконалий. Це замовник може зробити навіть самостійно.

Мінуси такого рішення: взимку неможливо сильно відкривати клапан – стане дуже холодно; також актуальним залишається питання шуму. Витрата повітря через такі пристрої мінімальний. Порівняти можна хіба що з відчиненою кватиркою.

Припливна вентиляція квартири

Наступний варіант – припливна вентиляція квартири. Припливна система являє собою пристрій, що подає зовнішнє повітря, що пройшов необхідну підготовку примусовим шляхом. Припливна система вентиляції складається з повітряного клапана (пружинного або з автоматичним приводом), фільтруючої вставки, вентилятора, калорифера і шумоглушника. При установці такої системи ви зможете назавжди вирішити питання вентиляції в тих приміщеннях, куди подається повітря. Для трикімнатної квартири цілком достатньо припливу близько 300 кубічних метрів на годину. До речі, за українським Санітарним нормам і правилам на одну людину бажано подавати не менше 60 куб.м на годину. Але для того, щоб підігріти 300 куб.м / год необхідний калорифер потужністю 5 кВт. Для звичайної квартири це чимало. Більше того, робота такого калорифера на повну котушку протягом навіть одного тижня може плачевно позначитися на гаманці власника. Для зниження витрат система автоматики влаштовується таким чином, щоб можна було включати вентиляцію в різних режимах: звичайний (подається середня кількість свіжого повітря, який у разі потреби підігрівається – потужність, що подається на калорифер, регулюється автоматично), нічний (подається мінімальна кількість свіжого повітря) і режим провітрювання (вентилятор працює на повну потужність, в зимовий час калорифер теж включається на повну потужність).

До речі системи автоматики можуть бути як найпростішими (всі включається вручну звичайними тумблерами), так і просунутими (автоматичне керування агрегатами установки в залежності від обраного режиму і параметрів повітря).Також автоматика може управляти клапаном і сигналізувати про засмічення фільтра. Досконалі мікропроцесорні контролери дозволяють програмувати режими під конкретні потреби. Наприклад, черговий режим. Коли власник квартири на роботі, система буде періодично включатися на деякий час для невеликого провітрювання. Всі режими можна задіяти по таймеру. Вартість сучасних систем автоматики доходить до 1500-2500 доларів.

Але повернемося до роботи припливної системи. У найпростішому варіанті припливна система обслуговує тільки одне приміщення. Повітря, проходячи через кімнату, захоплюється в коридор і засмоктується у витяжні отвори на кухні і в санвузлах. Для того, щоб забезпечити свіжим повітрям дві і більше кімнати, необхідно протягувати повітроводи. Якщо є лоджія, найзручнішим варіантом буде протягнути димарі там. Повітропроводи виглядають досить акуратно, тому навіть немає необхідності приховувати грамотно і акуратно змонтовані канали. Але якщо немає можливості протягнути всі труби на лоджії, швидше за все, доведеться прокладати їх усередині приміщення. Іноді існує можливість прокласти короткі ділянки зовні, але для цього швидше за все буде потрібно альпініст (мінімум 200 доларів за прокладку і ведення каналу зовні).

Comments are closed.