“Плавальні басейни проектуються і будуються відповідно до числених вимог. В даний час плавальні басейни призначаються не тільки для проведення спортивних змагань. Також передбачають площі для звичайних занять плаванням, сімейного відпочинку, спортивних ігор і розваг, лікувальних процедур, релаксації та спілкування.”

В ході проектування басейну враховують його призначення, особливості водної поверхні басейну і мети використання:

 • проведення спортивних змагань;
 • проведення дозвілля та заняття зі стрибків у воду;
 • проведення оздоровчих водних процедур (профілактика і лікування);
 • хвилі і інші рухи водної поверхні, такі як водяні гірки і пороги.

Незалежно від розміру басейну і того, в якій пропорції розподіляються наявні площі для різних видів діяльності, існують цілком певні вимоги до мікроклімату в приміщенні басейну.

Існуючі рекомендації передбачають створення і підтримання в приміщеннях басейнів наступного режиму:

 • Температура води в басейні – 26-28°С
 • Температура повітря в приміщенні – 28-30°С
 • Вологість повітря взимку – 50%
 • Вологість повітря влітку – 60-70%

Завдання систем вентиляції та кондиціонування повітря в басейні – це не тільки забезпечення вищевказаних параметрів мікроклімату, встановлених рекомендованими нормами, а також і забезпечення повітрообміну відповідно до санітарних норм.

Найскладнішим завданням при забезпеченні мікроклімату в басейні є підтримка вологості в басейні на певному рівні. Дійсно, в басейні з теплої поверхні води постійно випаровується волога. При цьому на випаровування вологи витрачається додаткова енергія (тепло). Якщо в приміщенні басейну не вживати заходів по видаленню вологи, то дуже скоро вологість досягне 100%, почнуть зволожуватися будівельні конструкції, а на стінах і вікнах буде випадати конденсат. Очевидно, що при підвищеній вологості конструкції басейну будуть швидко руйнуватися.

Найпростішим і традиційним, а водночас і найбільш енергоємним способом підтримки мікроклімату є активне вентилювання басейну. Для видалення вологи потрібно забезпечити подачу великої кількості свіжого повітря і видалити вологе повітря. При цьому: повітря, що подається, в холодний період року потрібно нагріти до +30°С. При видаленні вологого теплого повітря в атмосферу видаляється велика кількість тепла.

Слід підкреслити, що підтримання мікроклімату за допомогою вентиляції вимагає великих енерговитрат і не завжди можна забезпечити необхідну вологість повітря в басейні (при підвищеній вологості в атмосфері). В даний час виробляються спеціальні кондиціонери для басейнів, в яких зведені до мінімуму енерговитрати, а вологість і температура підтримується автоматично в заданих інтервалах.

Дані кондиціонери фірми “DANTHERM”.

В одному цьому агрегаті зібрані всі прилади для вирішення питань клімату в басейні:

 • осушувач повітря на базі власної холодильної машини (Х.М.)
 • припливна установка
 • витяжна установка
 • рекуператор тепла
 • система нагрівання й охолодження повітря
 • автоматика для вибору режимів роботи вузлів агрегатів

Таким чином, встановивши один агрегат “DanX” в басейні – можна вирішити всі проблеми з мікрокліматом, не вдаючись до інших пристроїв.

Основною частиною агрегату “DanX” є реверсивна холодильна машина (тепловий насос), яка по команді автоматики виконує дві функції:

 • нагрівання або осушення повітря взимку і влітку;
 • охолодження повітря влітку.

При осушуванні повітря (в випарнику ХМ) витрачається енергія. Витрачена енергія повністю використовується (повертається) для підігріву припливного повітря чи води в басейні. Це один із способів енергозбереження.

Другим дуже важливим елементом агрегату є пластинчастий теплообмінник (рекуператор). У ньому припливне повітря підігрівається за рахунок видалення теплого повітря, при чому, видаляючись, повітря віддає близько 60-65% тепла припливному повітрю, що є другим шляхом до економії тепла. Також в агрегаті є змішувальний повітряний клапан, який змінює витрати припливного і витяжного повітря, в залежності від наявності людей в басейні і температури зовнішнього повітря. Регулювання витрат зовнішнього повітря – третій шлях економії тепла.

Автоматика забезпечена логікою, яка відстежує стан внутрішнього і зовнішнього повітря і вибирає найбільш ефективний і економний режим роботи агрегату.

Логіка роботи автоматики агрегату з урахуванням всіх варіантів клімату в приміщенні: наприклад, варіант, коли зовнішнє повітря досить тепле і сухе. В цьому випадку агрегат може підтримувати заданий мікроклімат у басейні без включення теплового насоса, використовуючи тільки приплив зовнішнього повітря, – таким чином, економиться ресурс холодильної машини. При інших параметрах – включається або осушення або нагрів повітря за допомогою Х.М.

Слід підкреслити, що при проектуванні басейнів, такі фактори, як рухливість повітря і особливо розподіл припливу в приміщенні плавального басейну, є не менш важливим, ніж забезпечення заданої вологості і температури повітря. Подається в приміщення після обробки в системі повітря – сухе і тепле, тому випадання вологи з нього не відбувається. Оброблене припливне повітря краще всього подавати по периметру приміщення басейну, розташовуючи повітророзподільне обладнання на невеликій висоті. Витяжку переважно облаштовувати на більш високому рівні з чотирьох сторін. При цьому припливне повітря у відповідній кількості повинно досягати абсолютно всіх поверхонь конструктивних елементів басейну, особливо зовнішніх стін і стель. Циркуляцію повітря над поверхнею води бажано організувати так, щоб насичене вологою повітря “притискалося” до поверхні води, при цьому менша кількість вологи зможе випаруватися.

При проектуванні великих і високих басейнів, таких як АКВАПАРКИ і АКВАДРОМИ, зі складною організацією внутрішнього простору, питання подачі повітря в різні зони є непростим завданням, тому що для кожної зони, як правило, потрібний різний мікроклімат. Наприклад, при проведенні змагань, різним зонам в приміщенні потрібен свій мікроклімат – плавцям необхідна одна температура і вологість повітря, а глядачам, одягненим в верхній одяг, температура і вологість повітря потрібна зовсім інша – дещо прохолодніше.

Вирішити таку складну роздачу традиційним шляхом за допомогою повітропроводів важко, та й не дуже естетично, оскільки повітроводи порушують внутрішній дизайн приміщення. Для вирішення складних завдань зі створення мікроклімату в Аквапарках поряд з кондиціонерами “DanX” є унікальне обладнання марки “HOVAL”. Кондиціонери “HOVAL” мають такі ж можливості, як і агрегат “DanX”, проте забезпечені власним пристроєм для подачі повітря (повітророзподільник) в різні зони при висоті приміщення від 4 до 20 метрів і площею від 15×15 до 25×25 метрів, без застосування мережі повітропроводів. При цьому агрегати марки “HOVAL” можна встановлювати на покрівлі будинку, під стелею і на підлозі.

Повітророзподільник – air-injector – це запатентована конструкція фірми, в яку подається повітря, обтікаючи спеціальний елемент, надходить до направляючих лопаток. Після виходу з направляючих лопаток, струмінь повітря закручується і набуває спеціальну подовжену форму. Довжину струменя можна регулювати на висоту від 4 до 20 метрів. В кінці свого шляху струмінь повітря рівномірно розподіляється по площі діаметром від 15 до 25 метрів.

Висота струменя забезпечується поворотом направляючих лопаток, приєднаних до власного електроприводу, який регулюється вручну або автоматично.

Довгий струмінь, “пробиваючи” велику висоту приміщення, доносить, без зміни по дорозі, до зони, що обслуговується, температуру і вологість, задану їй на виході з кондиціонера.

У зоні розподілу струменя (в робочій зоні) швидкість руху повітря рівномірна і не перевищує нормативної рухливості. Зрозуміло, що за допомогою кондиціонерів марки “HOVAL” можна створювати власний мікроклімат в локальних зонах. Режим роботи елементів агрегату марки “HOVAL”, а також повітророзподільника, управляється автоматично з використанням логічних рішень, закладених в його автоматику.

Застосування агрегатів “HOVAL” забезпечує наступні можливості:

 1. Агрегат може обслуговувати певну зону, витримуючи задані параметри в цій зоні, незалежно від сусідніх.
 2. Агрегат не потребує повітропроводів , тим самим не порушує інтер’єр приміщення.
 3. Агрегат не займає площі підлоги, оскільки може встановлюватися на покрівлі будинку.
 4. Агрегати марки “HOVAL” дозволяють ефективно вирішувати завдання кондиціонування повітря в дуже високих приміщеннях і здійснювати оригінальні архітектурно-планувальні рішення.

Загальне зауваження: описані агрегати “DanX” і “HOVAL” без спеціальних пристроїв для осушення повітря широко застосовуються і в об’єктах іншого призначення: спортивних і торгових центрах, критих спорудах видовищно-масових заходів, великих промислових цехах, сільськогосподарських спорудах, станціях технічного обслуговування, і т.д.

Comments are closed.