“На сьогоднішній день майже всі виробники кліматичного устаткування дотримуються якоїсь класифікації побутових кондиціонерів. Про цю класифікацію і піде мова в даній статті.”

Для початку, що ж таке спліт-система? Split перекладається з англійської як роздільний. Концепція цього обладнання полягає у винесенні шумних пристроїв і тепловідвідних елементів за межі приміщення, яке кондиціонується. Таким чином, є цілий клас кондиціонерів, що складаються з двох блоків, і з’єднаних трубопроводами і кабелями. Зовнішній блок (як правило, виноситься на вулицю, але бувають і винятки) конструктивно майже у всіх спліт-систем однаковий. Внутрішні блоки бувають різного виконання: настінні, підлогові, стельові, касетні, канальні, колонні і т.д.

Схематично можна представити класифікацію побутових систем кондиціонування наступним чином:

 • Спліт-системи:
  1. Традиційні спліт-системи з настінними внутрішніми блоками
  2. Мульти спліт-системи
  3. Спліт-системи з касетними внутрішніми блоками
  4. Спліт-системи з канальними внутрішніми блоками
  5. Спліт-системи з внутрішніми блоками стельовими
  6. Спліт-системи з універсальними підлогово-стельовими внутрішніми блоками
  7. Спліт-системи з внутрішніми блоками колонного типу
 • Моноблоки
  1. Віконні кондиціонери
  2. Мобільні кондиціонери

Коротко про основні типи спліт-систем

Для початку пояснимо, що під типом спліт-систем в побутовому діапазоні моделей мається на увазі головним чином тип внутрішнього блоку, оскільки принцип зовнішніх блоків кондиціонерів спліт-систем побутового діапазону однаково для всіх типів.

Ще один цікавий факт – всі типи внутрішніх блоків вміють виконувати однаковий набір функцій: охолодження, нагрівання, фільтрація, вентилювання, осушення. По суті, будь-який внутрішній блок спліт-системи – це набір з декількох обов’язкових компонентів: теплообмінник випарника, який забирає з повітря тепло в режимі охолоджування і віддає в режимі обігріву, вентилятор, корпус, повітряний фільтр і автоматика.

Отже, найпоширеніше рішення – внутрішній блок настінного виконання. Такий внутрішній блок мінімально втручається в інтер’єр приміщення і дозволяє добитися оптимального обміну обробленого повітря з необробленим. Для квартири, в якій вже давно зроблено ремонт, і господарі не збираються щось змінювати, – це найпростіший вихід.

На малюнках показано два варіанти установки настінного блоку: перший – класичний монтаж на стіну, другий – популярний в США і країнах Західної Європи – установка в нішу за вентиляційну решітку.

Два варіанти установки

Одним з найбільш цікавих типів внутрішніх блоків, які, до того ж, викликають масу питань, є канальний. Але для житлової квартири це рішення застосовне лише у виняткових випадках: або є можливість опустити стелю сантиметрів на 30, або господарі можуть собі дозволити відвести під блок і димарі необхідний простір за рахунок нестандартних рішень інтер’єру.

На малюнках показані різні варіанти застосування канальних внутрішніх блоків. Як видно, це досить функціональне обладнання, але в будь-якому випадку встановлення вимагає значних зусиль з монтажу.

Одна з головних переваг канальних кондиціонерів полягає в можливості організації подачі свіжого повітря разом з обробленим. Звучить красиво, але для припливу свіжого повітря необхідна припливна система – для того, щоб холодне зимове повітря не наробило лиха з кондиціонером і не заморозило квартиру. Ніхто не застрахований від випадковостей, на зразок випадкового включення системи дітьми, або забудькуватості поспішного господаря. Тому, для того, щоб у Вас вдома завжди було комфортно, припливна система відфільтрує вуличне повітря, вентилятор додасть напір для подолання опору повітропроводів, канальний підігрівач (електричний або водяний) підніме температуру зимового повітря до комфортних значень, автоматичний клапан перекриє подачу свіжого повітря при вимиканні системи.

Ще один тип кондиціонерів спліт-систем – кондиціонери касетного типу, спеціально розроблені для великих приміщень з підвісною стелею: операційних залів банків, офісів, супермаркетів. Вони дуже добре вписуються в інтер’єр приміщення і в багатьох випадках їх використання – єдине рішення проблеми кондиціонування приміщення.
Внутрішній блок монтується в просторі за підвісною стелею, при цьому видно тільки декоративні грати з розмірами, як правило, відповідними стандартному розміру 600 х 600 мм стельової панелі. Повітря з приміщення забирається через центральні грати внутрішнього блоку, проходить в ньому всі види обробки і далі розподіляється по чотирьох напрямах через регульовані жалюзі, що забезпечують-кість рівномірний повітрообмін в приміщенні.

У касетних кондиціонерах передбачена можливість приєднання повітроводів як для подачі невеликої кількості свіжого повітря (до 10%), так і для розподілу підготовленого повітря через додаткові вентиляційні решітки.

Для великих приміщень, таких як торгові зали, дуже зручний так званий подпотолочний внутрішній блок. Ці кондиціонери мають значну потужність і здатні продувати оброблене повітря на значні відстані. Цей внутрішній блок підвішується до стелі. Як правило, найбільш гаряче повітря прагне піднятися вгору. Там воно захоплюється в забірний отвір кондиціонера. А охолоджений струмінь пробивається до самої підлоги навіть в приміщеннях з дуже високими стелями.

Є кондиціонери універсального типу (підлогово-стельові). Це практично ті ж самі підстелеві блоки з можливістю підлогового монтажу (див. малюнок).

У великих приміщеннях – залах, ресторанах, холах, особливо там, де немає підвісних стель, часто використовуються кондиціонери колонного типу. Такі кондиціонери мають більшу холодопродуктивність і створюють сильний повітряний потік, який може спочатку подаватися в стельовий простір, а потім рівномірно поширюватися на весь об’єм приміщення. Як правило, такі кондиціонери мають розподільні жалюзі з автоматичним регулюванням напряму повітряного потоку.

Моноблочні кондиціонери

Віконні кондиціонери

Віконні кондиціонери плавно втрачають свою недавню перевагу в обсягах продажів. З одного боку це пов’язано з тим, що до певного часу в нашій країні крім бакинських віконників інших просто не було. З іншого, споживач оцінив переваги спліт-систем, більш того, спліти помітно подешевшали і стали доступні багатьом.

Віконний кондиціонер врізається в раму, при цьому необхідно раму підрізати. Якщо у Вас пластикові вікна, добра порада, навіть не думайте про віконний кондиціонер.

Плюси віконних кондиціонерів:

 • відносна дешевизна
 • немає необхідності пробивати наскрізь стіни
 • можливо використовувати в тих будинках, на фасади яких заборонено вивішувати зовнішні блоки спліт-систем
 • є можливість подавати в приміщення невелику кількість зовнішнього повітря

Мінуси:

 • псує інтер’єр і зменшує площу скління
 • шумить в кілька разів сильніше внутрішніх блоків спліт-систем
 • необхідно ламати рами

Мобільні підлогові кондиціонери

Кілька років тому у зв’язку з появою на ринку підлогових охолоджувачів-випарників, охолодження повітря в яких відбувалося дякуючи випаровуванню в це саме повітря великої кількості вологи, у споживача склався хибний стереотип, що підлоговий кондиціонер нічого не охолоджує, а тільки підвищує вологість повітря. Підлоговий фреоновий моноблок – зовсім інша справа. Ці машини принципово нагадують віконні кондиціонери з тією тільки різницею, що в них гаряче повітря викидається назовні через гнучкий повітропровід, виведений у відкрите вікно. Візуально мобільні кондиціонери схожі на невелику обтічну тумбочку з пультом управління і гратами забору і викиду повітря. Такий кондиціонер необхідно ставити безпосередньо під вікно, в яке виводиться гаряче повітря . Якщо у Вас широке підвіконня, то дуже зручно розташувати кондиціонер прямо на підвіконня.

Необхідно знати, що мобільні кондиціонери насправді не так мобільні, як це може здатися з назви. Почнемо з того, що жінці буде дуже важко впоратися з такою “тумбочкою”, так як вага її не менше 20 кг, а буває і всі 35. Більше того, як будь-який кондиціонер, мобільник забирає з повітря вологу, яку необхідно десь накопичувати. Це, як правило, невелика ванна, яка підсовується під кондиціонер ззаду. Цю ванночку треба в міру наповнення зливати. Необхідність у цьому може виникати три рази  на день, а може й п’ять.

Comments are closed.