“Завжди слід підбирати кондиціонер з потужністю, близькою до оптимальної. Занадто потужний кондиціонер буде змушений для підтримки комфортної температури постійно вмикатися і вимикатися.”

1. Що таке потужність кондиціонера

Або, точніше, холодопродуктивність кондиціонера. Кількість тепла, яке кондиціонер видаляє з приміщення в одиницю часу. Не слід плутати потужність кондиціонера з споживаної електричної потужністю. Споживана – витрачається на перенесення певної кількості тепла з приміщення на вулицю. Холодопродуктивність кондиціонера в середньому в 3 рази вище, ніж споживана потужність. Ніякого порушення закону збереження енергії тут немає, тому що тепло з приміщення кондиціонер не поглинає, а переносить на вулицю.

Цим, до речі, пояснюється забавний факт, що кондиціонер, що працює в режимі теплового насоса – дуже ефективний обігрівач. На 1 кВт витраченої електричної потужності кондиціонер створює потужність обігріву більше 3 кВт. Ще більш кумедно, що теплопродуктивність кондиціонера з реверсивним компресором вище, ніж його ж холодопродуктивність. Тепло просто легше переносити з одного місця в інше, ніж холод.

Для вказівки номінальної потужності кондиціонера традиційно застосовується BTU – британська теплова одиниця, рівна 0.293 вата. Номінальна потужність кондиціонера часто кратна 1000 BTU. Крім того, холодопродуктивність в BTU майже завжди позначена в маркуванні кондиціонера. Так, наприклад, кондиціонер з номінальною потужністю охолодження 9000 BTU має в маркіровці цифри “9” або “09”. Фахівці зазвичай називають його, відповідно, “дев’ятка”. Детальніше про модельних рядах кондиціонерів та їх номінальних потужностях ми розповімо далі. 1000 BTU = 293 Ватта = 0.293 кВт.

2. Принципи розрахунку потужності кондиціонера

Перший і головний фактор, який важливий при розрахунку потужності кондиціонера:

Потужність кондиціонера вважається для вже охолодженого приміщення, а не для жаркого. Це може прозвучати трохи дивно на перший погляд, але пояснення дуже просто.

Є спекотне приміщення, кондиціонер почав його охолоджувати. Температуру на вулиці поки вважаємо постійною (пік спеки). У міру охолодження повітря всередині приміщення зростає теплоприток всередину приміщення. Звідки береться теплоприток і як він розраховується, ми розповімо далі. Важливо, що більша частина теплопритоку прямо пропорційна різниці зовнішньої і внутрішньої температур (tн – tв). У міру охолодження приміщення кондиціонеру стає все важче видаляти надлишки тепла (теплопритоків постійно збільшується), і поступово настає рівновага між припливом тепла в приміщення і його видаленням за допомогою кондиціонера.

Необхідна потужність кондиціонера, таким чином, дорівнює по абсолютній величині теплопритоків у вже охолоджене приміщення. Кондиціонер при цьому “справляється зі своїми прямими обов’язками” – на вулиці жарко, а усередині приміщення бажані 18С.

Не слід плутати необхідну потужність охолодження кондиціонера зі швидкістю охолодження приміщення (на скільки градусів спекотне приміщення охолоджується за годину). Це речі різні. У кожному разі, виходити з швидкості охолодження в розрахунках потужності кондиціонера не можна, тому що ми не отримаємо правильної.

Завжди слід підбирати кондиціонер з потужністю, близької до оптимальної. Занадто потужний кондиціонер буде змушений для підтримки комфортної температури постійно вмикатися і вимикатися. А число циклів стоп / старт критично важливо для часу життя компресора кондиціонера (чим їх менше, тим краще).

За інших рівних потрібно вибирати кондиціонер з частотним перетворювачем (інвертором), тому що замість ввімкнення/вимкнення компрессора, використовується плавне регулювання його потужності. Компресор, підключений до електричної мережі (а вона, як відомо, має постійну частоту), має лише дві градації потужності – ввімкнений і вимкнений. Справа в тому, що регулювання частоти обертання – єдиний прийнятний спосіб зміни потужності компресора кондиціонера.

Отже:

  • оптимальна потужність кондиціонера дорівнює за величиною теплопритоків у вже охолоджене приміщення в спекотний (і сонячний) день, при розрахунковій максимальній кількості людей в приміщенні, при техніці, що активно використовується, і дверях, що доволі часто відкриваються.
  • Номінальна потужність встановлюваного кондиціонера повинна бути якомога ближче до оптимальної потужності.
  • Краще вибирати кондиціонер з інвертором, тому що він працює в більш широкому діапазоні потужностей і при дуже низькій кількості стоп / стартів компресора.

 Послідовність розрахунку потужності кондиціонера:

  • Беремо за основу максимальні теплопритоки в охолоджуване приміщення.
  • Оптимальна потужність дорівнює за величиною теплоприпливам.
  • З модельного ряду кондиціонерів з дискретними номінальними потужностями вибираємо той, у якого потужність більше або дорівнює оптимальнії потужності.

3. Приблизний розрахунок потужності кондиціонера.

При приблизному розрахунку потужності кондиціонера слід керуватися такими основними правилами:

  1. На охолодження 10 кв.м. площі потрібно 1 кВт потужності охолодження.
  2. Ніколи не слід розраховувати потужність кондиціонера самостійно. Розрахунок теплопритоків повинен проводити фахівець. Ця послуга у будь-якої, поважаючої себе кліматичної фірми, безкоштовна.

Саме так. Незважаючи на те, що номінальна потужність кондиціонера – значення дискретне (7, 9, 12, 18, 24 і т.п. тисяч BTU), і, здавалося б, особливої точності не потрібно. Справа в тому, що правило “на 10 кв.м – 1 кВт” – значення середнє, для середнього приміщення. Тобто середня температура по будівлі. А приміщення всі різні. І неспеціаліст просто пропустить пару-трійку важливих факторів, і помилиться, Теплоприток, а значить, і оптимальна потужність кондиціонера, від площі приміщення залежить лише опосередковано. При точному розрахунку потужності охайно та послідовно перебираються всі способи надходження тепла в приміщення, для кожного способу вважається його теплова потужність і отримані значення складаються. Правило приблизного розрахунку, таким чином, дає хороші результати в таких випадках, як середньостатистична кімната в квартирі і середньостатистичний кабінет в офісі, а в інших випадках – хибить.

Comments are closed.