“На сьогоднішній день на українському ринку існує така різноманітність кліматичного обладнання, що часто споживачеві простіше покластися на поради свого менеджера, ніж проводити детальний аналіз ринку.”

 На сьогоднішній день на українському  ринку існує така різноманітність кліматичного обладнання, що часто споживачеві простіше покластися на поради свого менеджера, ніж проводити детальний аналіз ринку. Але, разом з тим, кожен клієнт розуміє, що менеджер продає той товар, який йому з якихось причин треба продати, часто відводячи побажанням клієнта другорядну роль. Дана стаття дозволить Вам грамотно вибрати кондиціонер (марка, потужність), не переплативши при цьому.

 У першу чергу необхідно уявляти, що, якщо Ви бажаєте створити затишок і комфортний мікроклімат у всій квартирі, то треба ставити кондиціонер в кожне приміщення. Звичайно, санвузол не рахується. Широка гама устаткування дозволяє вибрати один з двох варіантів установки кондиціонерів: окремі спліт-системи в кожну кімнату або так звані мультиспліт-системи (докладніше – у статті “Спліт vs мультиспліт”). Дуже часто покупці міркують так: “Навіщо мені купувати два кондиціонери в мою “двушку”? Я краще куплю один, але потужніший …” Така схема не тільки малоефективна, але і небезпечна. Небезпека полягає в тому, що кожен кондиціонер окрім охолоджування повітря забирає з нього частину вологи. При правильному підборі обладнання та грамотному його використанні цим моментом можна знехтувати. Але, якщо поставити один потужний кондиціонер у невелике приміщення і включати його “на всю котушку”, то він не тільки переохолодити повітря до некомфортних значень, але і забере дуже велику кількість вологи з одного об’єму повітря.Останні дослідження в області гігієни мікроклімату показали, що взимку не такий небезпечний холод, як сухе повітря. Основна причина респіраторних захворювань полягає не в низькій температурі зовнішнього повітря, а в його сухості і зовні, і всередині приміщень.

З приводу ефективності одного апарату в декількох приміщеннях, приведемо наочний приклад. Приїхавши на свою дачу восени, Ви вирішите протопити декілька кімнат одним потужним обігрівачем, розташованим в одному приміщенні. Виникає наступна ситуація: в одній кімнаті швидко стане жарко, в інших же температура і не подумає підвищуватися. Те ж стосується і охолодження. Правда, якщо Ви не розраховуєте на серйозні капіталовкладення, а лише хочете трохи підвищити комфорт у найспекотніші дні літа, то радимо Вам поставити кондиціонер у спальню. Так Ви зможете нормально виспатися, а головне – заснути без проблем. Адже основна проблема в жарких квартирах полягає в тому, що за день стіни прогріваються настільки, що вночі температура в спальні і не думає опускатися нижче 25-28 ° С. Це при тому, що комфортний діапазон температур повітря для сну знаходиться в межах 18-21 ° С.

Підбір потужності кондиціонера

Не дивлячись на уявну складність схеми розрахунків теплопритоків в приміщення, практика призводить до досить простому варіанту: рахуйте за 1 кВт холодопродуктивності на кожні 8-10 м2 житлової кімнати. Потім додайте відсотків 20-30, якщо прямі промені сонця потрапляють в приміщення хоча б півдня. Як правило в кімнати площею до 18 – 20 м2 ставлять так звані “сімки” (див. табл.1), до 25-27 м2 підходять “дев’ятки” і так далі:

тис. BTU кВтм2
тис. BTU кВтм2
51,616
72,020
92,626
123,535
133,737
144,040
185,252
247,070
308,080

Перша колонка містить ті самі “сімки”, “дев’ятки” і т.д. Ці цифри можна зустріти в маркуванні більшості моделей кондиціонерів. Наприклад RAS-07CH2 або AQ07A5ME – типові “сімки”, а ті ж RAS-09CH2 або AQ09A5ME – “дев’ятки”. Про те, що таке “BTU”, читайте в нашому словнику термінів. Колонка КВТ містить середні по виробниках показники холодопродуктивності. Третя колонка містить рекомендації по площі для випадків, коли вікна виходять на несонячну сторону або добре затемнені і не передбачається наявність в приміщенні великої кількості людей і тепловиділяючого устаткування.

 Для більш точного підбору кондиціонера по потужності скористайтеся нашим калькулятором потужності, який автоматично розрахує для Вас рекомендовану потужність.

Вибір марки кондиціонера

Всі виробники намагаються позиціонувати свій товар таким чином, щоб оптимальним чином при наявних можливостях заповнити залишилися ринкові ніші. Наприклад в Японії в силу деяких економічних причин все важче і важче виробляти кондиціонери на експорт. Це призвело до тенденції виведення виробничих потужностей за межі країни висхідного сонця. Сьогодні в Японії майже не залишилося заводів, що виробляють кондиціонерне обладнання для продажу за кордон. Виняток становить лише CHOFU. Але такі бренди, як Daikin, Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy, Panasonic, продовжують забезпечувати досить високий рівень якості своєї продукції.

З точки зору вартості, якості та надійності техніки, що випускається, всі кондиціонери можна умовно розділити на три групи.

 •  У першу, елітну, входять кондиціонери найбільш високотехнологічних японських компаній. Ці кондиціонери мають не тільки відмінні споживчі характеристики, але і розвинені системи самодіагностики і захисту.
 • До другої групи належать кондиціонери середнього класу японських і європейських виробників, які мають досить високу надійність і хороше співвідношення ціна / якість. У порівнянні з елітними кондиціонерами вони мають трохи менший термін гарантії, трохи більший рівень шуму та інші незначні відмінності.
 •  У третю, найдешевшу групу входять кондиціонери корейських, китайських і російських виробників. Зауважимо, що якщо відмінності між кондиціонерами усередині першої і другої групи незначні, то в третій групі спостерігається істотний розкид, як в якості, так і в ціні. Входять в цю групу кондиціонерів різних торгових марок.

 З приводу якості і надійності кондиціонерів ізраїльських і американських виробників більш менш достовірної інформації мало. Правда можна з упевненістю сказати, що більшість ізраїльських кондиціонерів належать до третьої групи.

Перша група (елітні кондиціонери)

До елітних кондиціонерів можна віднести Daikin, Mitsubishi, Fuji. Кондиціонери цієї групи досить дорогі – в середньому від 850 до 1250 доларів за спліт-систему потужністю 2,0 кВт. За ці гроші покупець отримує кондиціонер, що має наступні переваги:

 • Висока надійність і довговічність. Протягом гарантійного терміну заводські дефекти виявляються не більш, ніж у 0,1 – 0,2% кондиціонерів (один несправний кондиціонер на кожні 500 – 1000 штук). При правильній експлуатації термін служби цих кондиціонерів становить не менше 10 – 12 років.
 • Більшість кондиціонерів першої групи мають розвинені системи захисту від неправильної експлуатації. Вони забезпечені пристроями самодіагностики і захисту, які відключають кондиціонер при неправильній експлуатації, перевантаженні або в разі іншої небезпечної ситуації.
 • Дуже тиха робота як внутрішнього, так і зовнішнього блоків. При типовому мінімальному рівні шуму внутрішнього блоку в 26 – 28 дБ він фактично нечутний.
 • Стійка робота в широкому температурному діапазоні.
 • Сучасний дизайн і невеликі габарити.

Велика частина кондиціонерів першої групи виробляється за межами Країни сходу сонця, проте це ніяк не позначається на їхній якості і вартості. Причина в тому, що сучасні заводи з виробництва кліматичної техніки повністю автоматизовані і людський фактор зведений до мінімуму. Так, наприклад, кондиціонери Daikin – одні з кращих і найбільш продаваних кондиціонерів у світі, – виробляються в Бельгії, Чехії,Таїланді і Японії, мають стабільну якість і 3-х річну гарантію незалежно від місця виробництва. Більше того, кожен завод має свою спеціалізацію і один з блоків спліт-системи може бути зібраний в Бельгії, а інший в Таїланді.

Особливості кондиціонерів, що входять до першої групи:

 • Daikin. Традиційно вважаються кращими побутовими кондиціонерами в світі. При цьому вони не мають явно виражених переваг порівняно з іншими брендами першої групи, але за більшістю параметрів трохи випереджають конкурентів. Тобто у кондиціонерів Daikin трохи краща якість комплектуючих – електроніки, пластмаси, компресорів, краще балансування вентиляторів і т.п. Крім цього, вони володіють найбільш розвиненою системою самодіагностики і захисту. Модельний ряд включає повну лінійку інверторних кондиціонерів від 2,8 до 8,0 кВт. Збірка наводиться в Бельгії, Таїланді і Японії.
 • Chofu. Одні з небагатьох кондиціонерів, повністю зібраних в Японії. Так само, як і Daikin мають розвинену захист від неправильної експлуатації (як наслідок – кондиціонери Chofu не включаються при температурі нижче -5 ° C). Додатково можуть комплектуватися фільтрами тонкого очищення – кахетіновим, фотокаталітичним або вугільним.
 • Mitsubishi Electric. Типовий представник елітної групи (висока надійність, є захист по низького тиску, низький рівень шуму). У 2003 році у продажу з’явилися дві моделі нової серії “Перлова” (потужністю 2,6 і 3,6 кВт), що відрізняються більш низьким рівнем шуму і поліпшеним дизайном. У цих моделях присутня рідкісна для побутових кондиціонерів функція автоматичного регулювання напряму повітряного потоку не тільки по вертикалі, а й по горизонталі. Збираються в Таїланді та Японії.

 Друга група (кондиціонери середнього класу)

 До середнього класу можна віднести японські та європейські бренди: Mitsubishi Heavy, McQuay, Acson, Panasonic, Toshiba. Кондиціонери другої групи помітно дешевші – в середньому від 700 до 850 доларів за спліт-систему потужністю 2,0 кВт. При цьому за якістю ці кондиціонери майже не поступаються лідерам – всі відмінності полягають в спрощених системах захисту від неправильної експлуатації і трохи меншому терміні служби. Тому, якщо Ви не прагнете отримати “все найкраще” за будь-яку ціну, а хочете мати достатньо надійний кондиціонер з оптимальним співвідношенням ціна/якість, то кращим вибором буде кондиціонер з другої групи. Істотних відмінностей між кондиціонерами усередині другої групи немає.

Третя група (“бюджетні” кондиціонери)

До третьої, “бюджетної”, групи можна віднести такі бренди, як LG, Summers, Samsung, Dekker. Gree, Aux, Midea. Ці кондиціонери найдешевші – в середньому від 350 (восени і взимку можна знайти навіть ще дешевше) до 350 доларів за спліт-систему потужністю 2,0 кВт. При цьому вони мають задовільну надійність і можуть бути розумним вибором при обмежених фінансових можливостях. Недоліки цих кондиціонерів виявляються при їх порівнянні з кондиціонерами першої і другої групи:

 • Відсоток браку у цих кондиціонерів вище, хоча його величина, в середньому близько 0,5 – 1%, є цілком допустимою. Найбільша проблема “бюджетних” кондиціонерів – нестабільна якість. Відсоток браку в різних партіях може відрізнятися в кілька разів, але це, скоріше, проблема для сервісної служби, ніж для покупця. Також помітно меншим є термін служби. Наприклад, заявлений виробником термін служби кондиціонерів LG, складає 7 років.
 • Захист від неправильного користування відсутній. Користувачеві необхідно пам’ятати про всі тонкощі роботи кондиціонера, зазначені в інструкції з експлуатації.
 • За рівнем шуму ці кондиціонери також поступаються “японцям”, особливо по шуму зовнішніх блоків.
 • Ще один недолік кондиціонерів третьої групи – спрощена система управління. У порівнянні з кондиціонерами першої і другої групи в них встановлено менше датчиків, в результаті стійка робота кондиціонера гарантована в більш вузькому діапазоні температур зовнішнього повітря. Так, наприклад, у недорогих кондиціонерів можливо обмерзання радіатора внутрішнього блоку при температурі зовнішнього повітря нижче плюс 10 – 15 ° C. У той же час, якщо такий кондиціонер планується використовувати переважно для охолоджування в жарку пору, то це обмеження не є суттєвим.

Таким чином, кондиціонери третьої групи можуть виявитися вдалим вибором для побутового використання, але тільки в тому випадку, якщо користувач добре вивчив інструкцію і виконує всі її вимоги по режиму експлуатації та догляду за кондиціонером. Втім, правильний догляд потрібен за всіма кондиціонерами, незалежно від їх надійності і вартості.

 Якщо порівнювати якість кондиціонерів усередині третьої групи, взявши за еталон якість LG і Gree (вони контролюють більшу частину ринку недорогих кондиціонерів), то нові бренди виграють як в якості, так і в організації гарантійного обслуговування при сумарній вартості. Тому при виборі недорогого кондиціонера радимо звернути увагу на Gree, LG, Summers.

 Зауважимо, що, оскільки вірогідність поломки “бюджетного” кондиціонера помітно вище, ніж кондиціонера першої або другої групи, то при його виборі потрібно звертати особливу увагу на підтримку, як виробника, так і фірми, яка продасть і встановить кондиціонер, а саме: наявність фірмових сервісних центрів, в які терміни проводиться ремонт, чи є у постачальника своя сервісна служба (великі фірми можуть забезпечувати гарантійний ремонт своїми силами, не вдаючись до послуг сервісних центрів, що, з одного боку, зменшує терміни ремонту, з іншого – збільшує ціну кондиціонера).

Слід зазначити, що всі сучасні кондиціонери незалежно від вартості мають дуже схожі споживчі функції, – пульт дистанційного управління; режими охолодження, обігріву (для “теплих” моделей), вентиляції (рециркуляції) і осушення; режим автоматичної підтримки заданої температури; таймери на включення і виключення ; вугільні і електростатичні фільтри і т.д. Тому при виборі кондиціонера радимо проявляти здоровий скептицизм відносно широко рекламованих “додаткових можливостей”, особливо в області очищення повітря.

Comments are closed.