“Незрозуміле завжди викликало у людей тривогу і страх, причому чим “печерніша” була людина, тим сильніше була паніка. Але і сьогодні цей неандерталський синдром ні-ні дає про себе знати. Інакше як пояснити масу безглуздих домислів, що виникли навколо кліматичної техніки?”

До речі, в нашій країні “кондиціонерофобія” має давні традиції. Але якщо про цькування генетиків і кібернетиків знає кожен школяр, то про розгром журналу “Опалення та вентиляція” за публікацію ряду матеріалів про кондиціонування повітря практично не згадують. У 1940 році ці статті були сприйняті як “пропаганда буржуазних поглядів в техніці”, і аж до 1955 року, (коли СРСР потрібні були кондиціонери для об’єктів військового призначення) ця тема залишалася під забороною. Але й сьогодні, після остаточної реабілітації всіх “буржуазних наук”, час від часу з’являються моторошні публікації про шкоду кондиціонерів. Але чи є реальний привід для паніки? Давайте розбиратися разом.

У центральній пресі було чимало публікацій, які неабияк перелякали найбільш вразливих власників кондиціонерів. Насамперед, мова йде про так звану хворобу легіонерів, жертвами якої стають звиклі до холодку люди. Проте в більшості публікацій якось замовчується про те, що стати розсадником зарази можуть далеко не всі кондиціонери. Проблема актуальна лише для деяких систем центрального кондиціонування, обладнаних системами оборотного водопостачання з градирні, але в нашій країні таких практично немає. А ось в спліт-системах і віконних кондиціонерах “легіонелли” водитися не хочуть. Ця зараза віддає перевагу водну завись, розігріту до 30-35 градусів Цельсія, тоді як в побутових кондиціонерах конденсат має температуру трохи вище нуля і до того ж відразу віддаляється з апарату. Саме тому у всьому світі не зафіксовано жодного випадку зараження легіонельозом від сучасних кондиціонерів. Нерідко можна прочитати і про шкоду встановлених на кондиціонері фільтрів, що нібито виловлюють з повітря корисні для людини негативно заряджені частинки – “аерони”. В результаті проведених над повітрям екзекуцій воно стає чистим, але мертвим. Твердження вельми спірне для будь-якої людини не з чуток знайомої з кліматичною технікою. Більшість сучасних спліт-систем і всі віконні кондиціонери мають тільки один фільтр, що представляє собою дрібну сіточку. Його завдання – не допустити засмічення теплообмінника внутрішнього блоку пилом, тополиним пухом і іншим бовтається в повітрі сміттям. Зрозуміло, що ефективно затримувати окремі атоми він явно не в змозі, а тому аерони пролетять крізь нього, як комарі через волейбольну сітку. Більше того, у кондиціонерів багатьох фірм повітряні фільтри мають негативний електростатичний заряд, а тому взагалі не можуть уловлювати негативні частинки.

 Іноді можна прочитати і про те, що під час епідемій “системи кондиціонування великих приміщень” можуть рознести віруси по всій будівлі, тобто доставити кожному свого персонального мікроба. Подібні твердження мали під собою грунт років двадцять тому, коли багато центральних кондиціонерів і припливно-витяжні установки мали змішувальні камери. Тепер замість них воліють встановлювати рекуператори, тому що повітря, яке подається і видаляється з приміщень не мають між собою прямого контакту. В результаті насичений мікробами повітря віддаляється з приміщення, а йому на зміну подається свіжий. Кондиціонери дорікають і в тому, що вони пересушують повітря. Особливо відзначилася одна з провідних співробітниць Інституту профілактичної медицини, яка стверджувала, що вологість в приміщенні повинна бути від 60-70 відсотків і вище, а кондиціонери знижують її до 30-40 відсотків. Комізм ситуації в тому, що Будівельні норми і правила (як українські, так і зарубіжні) чітко регламентують рівень вологості в приміщеннях: від 30 до 60 відсотків. А ось чого вони категорично не допускають, так це його зростання вище 70 відсотків, тобто того, що настійно рекомендує пані в білому халаті.

 Ну і, нарешті, останній пункт звинувачення звучить так: кондиціонери можуть застудити тих людей, що знаходяться в приміщенні. Звичайно, якщо сісти перед кондиціонером так, щоб він дув прямо на вас, захворіти простіше простого. Але якщо це не входить у ваші плани, досить змінити напрям потоку за допомогою повітряних заслінок. До того ж у всіх сучасних спліт-систем вони можуть здійснювати автоматичні коливання вгору-вниз, виключно рівномірно розсіюючи прохолодне повітря.

 А ось чого дійсно варто побоюватися, так це підозріло дешевої техніки. Це може бути відбраковування з фірмових заводів або перефарбований “секонд хенд” з Об’єднаних Арабських Еміратів. У будь-якому випадку, термін служби подібних кондиціонерів – від декількох місяців до 2-3 років при великому везінні. Та й своїх паспортних характеристик вони, як правило, не забезпечують. Реальна потужність може здорово відрізнятися від заявленої, а рівень шуму в 3-5 разів перевищувати норму. Обчислити “ліві” кондиціонери можна за дивно низькими цінами, іноді нижче відпускної ціни заводу!Тому, якщо хтось пропонує фірмову спліт-систему за 300 $, слід тричі подумати.

Щоб гарантовано уникнути зустрічі з шахраями, варто звертатися до офіційних дистриб’юторів або їх дилерам, які мають відповідні сертифікати. Компанії, які багато років працюють на ринку, дорожать своєю репутацією і не стануть зв’язуватися з сумнівною технікою. Не менш важливий і якісний монтаж. Якщо хтось береться зробити його за 5 копійок, необхідно тричі подумати. Це досить-таки непроста операція, що вимагає знань, навичок і дорогого інструменту. Так, в солідних фірмах на технічне оснащення однієї бригади зазвичай йде від 3000 $ до 5000 $, що і визначає досить високу вартість монтажу. Але якщо у нас за це беруть 20-25 відсотків від вартості кондиціонера, то за кордоном подібна послуга обійдеться вже в 50-70 відсотків.

Звичайно, два хлопця з перфоратором можуть встановити кондиціонер і за сотню доларів, але у випадку поломки нарікати доведеться тільки на себе. Адже гарантію на встановлену техніку дає не завод-виробник, а фірма, яка проводила монтаж.Вона ж зазвичай займається і сервісним обслуговуванням. Звичайно, якщо кондиціонер встановлений відомою компанією, його без особливих проблем візьмуть на сервісне обслуговування та інші фірми, а ось зв’язуватися з “лівою” технікою ніхто не стане.

Comments are closed.